Kytice z pověstí národních- Karel Jaromír Erben

Napsal O mně ツ (») 27. 3. 2020 v kategorii Doporučená četba, přečteno: 362×
kytice.jpg

Kytice z pověstí národních

Napsal: Karel Jaromír Erben

Rok vydání: 1853

Hodnocení: 4,5/5


Kytice je sbírka třinácti balad, které jsou inspirovány mezilidskými vztahy a tehdejší lidovou slovesností. Balady jsou seřazeny tak, že vždy první a poslední balada mají stejný námět, 2. a předposlední,...- balada Lilie se do párování nepočítá, pokud se počítá, tvoří trojici se svatebními košilemi a vrbou.

Kytice

Jde o nejkratší báseň kterou ve sbírce najdeme, poukazuje na lásku mezi matkou a dítětem. Matka, která zemřela a opustila své děti se nad nimi slituje a převtělí se do květiny- mateřídoušky. Matka zde představuje vlast, děti představují národ. Kytice tvoří "dvojici" Věštkyní, která má podobný námět.

Poklad

Na Velký pátek, kdy se otevítají skály jde chudá žena se svým malým dítětem ke kostelu, cestou ale narazí na obrovitý kámen, který jak zjistí je vchodem do jeskyně plné zlata. Žena zaslepena bohatstvím, které by jí mohlo patřit sbírá hromady a hromady zlata a šperků. Když má plnou náruč, rozhodne se donést zlato domů a až pak se vrátit pro syna, kdž ovšem přijde ke kameni, vchod je již zavřený a po návratu domů zjistí, že se zlato proměnilo v hlínu. Musí tak čekat do dalšího Velkého pátku, než se skála otevře a ona si  bude moci svého syna vzít zpět. S Pokladem tvoří dvojici "dceřina kletba". Námětem je porušení vazby mezi rodičem a dítětem.

Svatební košile

Dívka čeká na svého milého, který je v cizině ve válce. Její milý se náhle oběvil za oknem a žádal ji, aby šla s ním. Dívka rychle popadne růženec, modlící knížky, krížek a košile, které pro něj ušila. Když dojdou ke hřbitovu, dívka na poslední chvíli pochopí, že jde o lest, donutí svého milého skočit přes hřbitovní zeď a sama se ukryje v márnici. Její milý přesvědčuje umrlce v márnici aby jej pustil dovnitř, milá aby zůstal ležet. Dívku zachrání kokrhání kohouta a víra v boha. Tvoří dvojici (trojici) s "Vrbou" (a "Lilií")- Všechny balady jsou na téma přeměny člověka.

Polednice

Dítě zlobí svou matku, která mu pohrozí, že zavolá polednici, protože kvůli němu nestihne uvařit oběd než přijde otec z roboty. Přesně v poledne ale přijde místo otce Polednice, vystrašená matka chytí dítě do náručí tak pevně, že jej otec najde zalknuté v náručí matky, která omdlela. S "Vodníkem" je balada svázána zásahem nadpřirozené bytosti do mezilidských vztahů.

Zlatý kolovrat

Král zastaví u chaloupky a zamiluje se do přadleny Dory, chce si ji vzít. Její nevlastní matka chce ale králi provdat svou vlastní dceru a tak společně zabijí Doru cestou na hrad, připraví ji o končetiny a oči. Král rozdíl nepozná a vezme si druhou dceru. Odjíždí do boje. Stařec v lese najde tělo mrtvé Dory, pošle páže, aby v hradě prodalo zlatý kolovrat za ruce, nohy a oči. Po připojení k tělu Dora ožije. Když chcse sestra něco pánovi upříst, prozradí mu kolovrátek celou pravdu, vyhledá a vezme si Doru. Potrestá matku a dceru stejně jako ony Doru. Zlatý kolovrat je propojen se Záhořovým lóžem tématem viny, vykoupením a pokáním.

Štědrý den

Dvě dívky, které o adventu předou se jdou podívat na jezero, kde vysekají díru a nechají si ukázat, co je čeká příští rok. První se ukáze myslivec, jako její budoucí manžel. Druhá vidí jen kostel, rakev a svíce. V následujícím roku se první dívka doopravdy vdá a druhá zemře. Další rok už předoucí dívky nechtějí vidět předpovědi. "Štědrý den" je spojován s "Holoubkem" díky námětu lásky a smrti

Holoubek

Mladá vdova jde kolem hřbitova a truchlí pro svého manžela, potká však nového muže a za měsíc se  znovu vdá. Nad manželovým hrobem vyroste dub a sedává na něm bílý holoubek, který štěbětá, že žěna otrávila svého muže. Pod psychickým nátlakem se žena utopí v řece a je pochována u jejího břehu bez hrobu

Záhořovo lože

Syn se vydá do pekla pro úpis, jenž podepsal jeho otec. Potkává Záhoře, který jej chce zabít, ale nechá ho, pod podmínkou, že se chlapec vrátí a poví mu jak to vypadá v pekle. O rok později se chlapec vrátí a řekne Záhořovi, jak vypadá peklo a jak probíhalo získávání úpisu, který získal až po výhružce Záhořovým ložem. Záhoř se zděsí a chlapec mu poradí, aby se modlil, dokud se nevrátí. Též zarazí Záhořův zabijácký kyj do skály. O devadesát let déle se poutník vrací jako biskup s pomocníkem. Chce se občerstvit, a tak najde pomocník jabloň, ze které ale nemůže trhat, neb jo nesázel. Biskup ze stromu ale trhat může, protože vyrostl ze zaraženého kyje. Setká se se Záhořem- mluvícím pařezem, oba v klidu zemřou a jejich duše se promění v holubice.

Vodník

Matka zakáže jít dceři k jezeru, ta ji však neuposlechne a je stažena vodníkem pod vodu. Nedobrovolně se stane  Vodníkovou dcerou a má s ním i syna- jediné její potěšení. Jednou se jí povede přesvědčit vodníka, aby se mohla naposled rozloučit s matkou, čas má od klekání do klekání. Po klekání jí však matka nechce pustit a zamknou se v komoře. Po třech vodníkových varováních najde žena před dveřmi  chalupy hlavu a tělo svého dítěte v kaluži krve.

Vrba

Muži se nelíbí, že jeho žena je přes noc jako mrtvá, když ve dne je normální, a tak si od báby zjistí, že se na noc stěhuje do vrby. Pokácí ji a tím zemře i jeho žena. Muž vyrobí z vrby kolébku pro jejich syna a větve nechá, aby syn mohl vyrábět píšťalky a mluvit s maminkou.

Lilie

Dívka je pohřbena v lese míto na hřbitově, na jejím hrobu vyroste krásná lilie. Jednoho dne ji objeví muž a nechá si ji přenést do zahrady, kde zjistí že je lilie kouzelná. V noci lilie chodí a mluví. Nabídne jí ochranu, když ho pojme za muže. Vezmou se tedy a mají syna. Muž musí ale do boje a požádá svou matku, aby lilii opatrovala, poruší tak pravidla a když se vrací, jsou lilie i jejich syn mrtví.

Dceřina kletba

Dívka tvrdí, že zabila holoubátko, dítě a jediné co jí pomůže od smutku je oprátka. Své neštěstí dává za vinu své matce a svému milému.

 Věštkyně

Jde o úryvky z pověstí o české zemi. O Libuši a Přemyslu Oráčovi, O Libuši a věštbě o založení Prahy, O Karlu IV. a kolébce, O kostelu se zlatým zvonem, O půlce sochy,která potřebovala hlavu a srdce a O to, že by se češi měli sjednotit k jednomu náboženství

Kniha se mi líbila, jen se místy nečetla dobře kvůli jazyku, jakým je psána.

Mějte se hezky.

Kikina.

Zde jsou umístěné prokliky na můj instagramový profil a na fotku na knihu Romeo a Julie.

 

 

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel tři a jedna